NEBRASKA PREP BASKETBALL SCORES – JAN 4

Posted 7 months ago

By John Axtell

 BOYS BASKETBALL
Arcadia-Loup City 66, Palmer 47
Aurora 64, St. Paul 44
Axtell 60, Kenesaw 54
Bennington 24, Pierce 15
Bishop Neumann 61, Omaha Gross Catholic 42
Bruning-Davenport/Shickley 38, Aquinas 35
Columbus Scotus 58, Fort Calhoun 46
Dorchester 69, St. Edward 47
Elkhorn 61, Ralston 56
Elkhorn South 83, Seward 52
Elwood 82, Sumner-Eddyville-Miller 50
Garden County 52, Hyannis 44
Gibbon 89, Silver Lake 36
Glenwood, Iowa 69, Nebraska City Lourdes 51
Hastings St. Cecilia 69, Sandy Creek 37
Humphrey St. Francis 53, Nebraska Christian 27
Lawrence-Nelson 49, Meridian 42
Lewiston 62, Friend 43
Lincoln Christian 63, Syracuse 34
Lincoln Pius X 47, Lincoln East 44, OT
Norfolk Catholic 56, Guardian Angels 42
Omaha North 59, Lincoln Southwest 51
Omaha Roncalli 61, Platteview 44
Ord 57, West Holt 54
Pawnee City 64, Conestoga 30
Stanton 53, Humphrey/Lindsay Holy Family 37
Superior 41, Tri County 34
Wayne 62, Ponca 42
Wilber-Clatonia 40, Raymond Central 33
Wilcox-Hildreth 47, Red Cloud 31
York 59, Fillmore Central 30
Brady Tournament
Consolation
Eustis-Farnam 51, Wauneta-Palisade 33
Championship
Anselmo-Merna 60, Brady 35
 Cabela’s Holiday Shootout
 Seventh Place
     Cheyenne South, Wyo. 81, Central City 58
 Fifth Place
     Gothenburg 48, Hershey 37
 Third Place
     Sidney 63, Chase County 38
 Championship
     Gering 67, Laramie, Wyo. 38
Creighton Tournament
Consolation
Boyd County 52, Hartington 32
Championship
Wausa 68, Creighton 50
 GNAC Tournament
 Seventh Place
     McCook 61, Lexington 47
 Fifth Place
     Columbus 63, Hastings 41
 Third Place
     Scottsbluff 63, Kearney 60
 Championship
     Norfolk 49, North Platte 45
Knight Classic Tournament
Consolation
Winnebago 59, Parkview Christian 51
Championship
Hartington Cedar Catholic 48, Archbishop Bergan 45
Lutheran Invitational Tournament
Consolation
Lincoln Lutheran 72, Heartland Lutheran 42
Championship
Lutheran High Northeast 47, Omaha Concordia 39
Malcolm Tournament
Consolation
Centennial 65, Tekamah-Herman 27
Championship
Exeter/Milligan 49, Malcolm 34
Paxton Tournament
Third Place
Mullen 61, Maywood 52
Championship
Dundy County-Stratton 69, Paxton 51
Peru State College Tournament
 Third Place
     Bayard 46, Johnson-Brock 42
Championship
Falls City 45, Auburn 34
Pleasanton Tournament
Third Place
Arapahoe 50, Pleasanton 33
Championship
Ravenna 60, Bertrand 55
 Sioux County Tournament
 Championship
     Sioux County 45, Banner County 42
GIRLS BASKETBALL
Aquinas 47, Bruning-Davenport/Shickley 43
Aurora 40, St. Paul 27
Axtell 52, Kenesaw 48
Bayard 52, Minatare 23
Beatrice 59, Omaha Duchesne Academy 43
Columbus Scotus 57, Fort Calhoun 33
David City 47, Madison 45
Dorchester 37, St. Edward 30
Elkhorn 58, Omaha Mercy 21
Elkhorn South 54, Seward 45
Elwood 44, Sumner-Eddyville-Miller 31
Emerson-Hubbard 61, Wynot 49
Friend 65, Lewiston 15
Hastings St. Cecilia 64, Sandy Creek 22
Heartland Christian, Iowa 54, Boys Town 38
Humphrey St. Francis 42, Nebraska Christian 21
Humphrey/Lindsay Holy Family 64, Stanton 41
Hyannis 45, Garden County 25
Lincoln Pius X 57, Lincoln East 30
Lincoln Southwest 51, Omaha North 38
Meridian 53, Lawrence-Nelson 45
Omaha Gross Catholic 55, Bishop Neumann 48
Ord 55, West Holt 52
Palmer 45, Arcadia-Loup City 35
Pierce 56, Winnebago 51
Platteview 46, Omaha Roncalli 30
Ponca 51, Wayne 49
Raymond Central 62, Wilber-Clatonia 18
Silver Lake 45, Gibbon 40
Superior 55, Tri County 18
Syracuse 43, Lincoln Christian 42
Wilcox-Hildreth 38, Red Cloud 16
York 63, Fillmore Central 30
Brady Tournament
Third Place
Eustis-Farnam 54, Anselmo-Merna 29
Championship
Brady 37, Wauneta-Palisade 34
Cabela’s Holiday Shootout
Seventh Place
Sidney 41, Gothenburg 38
Fifth Place
Hershey 31, Chase County 17
Third Place
Central City 41, Cheyenne South, Wyo. 34
Championship
Gering 51, Laramie, Wyo. 42
Creighton Tournament (Holiday)
Third Place
Wausa 55, Hartington 52
Championship
Creighton 51, Boyd County 46
Energy Classic Tournament
 Fifth Place
     Lynwood, Calif. 73, Chadron 67
 GNAC Tournament
 Seventh Place
     Lexington 52, Scottsbluff 48
 Fifth Place
     Hastings 57, McCook 47
 Third Place
     Kearney 38, Columbus 24
 Championship
     Norfolk 53, North Platte 41
Lutheran Invitational Tournament
Consolation
Heartland Lutheran 37, Lutheran High Northeast 31
Championship
Lincoln Lutheran 49, Omaha Concordia 25
Malcolm Tournament
Consolation
Exeter/Milligan 54, Centennial 50, OT
Championship
Malcolm 51, Tekamah-Herman 27
Paxton Tournament
Championship
Dundy County-Stratton 56, Mullen 28
Peru State College Tournament
Third Place
Falls City 37, Auburn 31
Championship
Nebraska City Lourdes 43, Johnson-Brock 35
Pleasanton Tournament
Third Place
Arapahoe 82, Pleasanton 41
Championship
Ravenna 31, Bertrand 19
 Sioux County Tournament
 Third Place
     Sioux County 48, Banner County 33
 Championship
     Morrill 70, Crawford 63