STATE TRACK MEET PANHANDLE RESULTS – CLASS B

Posted 2 years ago

By John Axtell

NSAA

 

 

 

 

CLASS B GIRLS
3200 Relay     4 Chadron         9:54.527
Jayden Garrett, 9, Hannah Andersen, 11, Briley Hannaford, 12, Nicky Applegarth, 12
3200  Run        4 Taylor Muncie              10 Scottsbluff                    11:43.910
High Jump     4T Megan Upp               12 Gering                           5-02.00
Shot Put        5 Kali Robb                    12 Sidney                          39-10.25

100 HH        5 Chesney Walker            9 Scottsbluff                     15.57
300 LH        5 Chesney Walker             9 Scottsbluff                     47.01
800  Run      6 Taylor Peters                11 Mitchell                        2:21.95
1600 Run      7 Taylor Muncie             10 Scottsbluff                     5:22.68
400 Relay     8 Sidney                            50.91
Morgan Linneman, 12, Kali Robb, 12, Karissa Segelke, 12, Gabrielle Addleman, 10
3200 Relay    8 Gering                           10:03.195
Lauren Shaul, 9, Dakota Gellner, 12, Kali Rimington, 10, Rachel Huffman, 12,

TEAM
1.    Auburn                     56.000
2.    Holdrege         46.000
3.    Columbus Scotus  43.000
17.    Scottsbluff        15.000
32.    Sidney                     6.000
33.    Gering                     5.500
34.    Chadron         5.000
38.    Mitchell         3.000

CLASS B BOYS
1600 Relay  1 Alliance                          3:25.14    STATE CHAMPION
Mitchell Pancost, 12, Keagan Hill, 12, Cody Robinson, 10, Gaige Lehl, 11
Discus         2 Jonathan Maag               12 Scottsbluff                    157-03.00
Shot Put      2 Jonathan Maag               12 Scottsbluff                   54-01.25
110 HH      2 Trevor Kamerzell            11 Alliance                        15.24
300 IH        2 Trevor Kamerzell            11 Alliance                        39.81
Triple Jump 2 Jason Berglund               11 Alliance                        44-06.00
110 HH      3 Matthew Klein                12 Scottsbluff                    15.30
Pole Vault   3T Lucas Rosenbaum        11 Sidney                          14-00.00
Long Jump  4 Mitchell Pancost             12 Alliance                         21-06.75
100 Dash    4 Luke Worden                  12 Scottsbluff                   11.01
3200  Run  4  Matthew Barraza           10 Scottsbluff                   10:00.774
800  Run     4 Ben Willis-Teff               11 Scottsbluff                    1:56.57
400 Relay   5 Alliance                           44.31
Mitchell Pancost, 12, Keagan Hill, 12,Trevor Kamerzell, 11, Jason Berglund, 11
1600 Run     5 Matthew Barraza           10 Scottsbluff                    4:34.05
High Jump   5 Zachary Bibb                  12 Gering                         6-02.00
High Jump   7T Nicholas Conger           11 Sidney                        6-02.00
800  Run       6 Tayler James                  12 Scottsbluff                    1:57.49
300 IH           8 Matthew Klein                12 Scottsbluff                    42.66
Shot Put          8 Logan Lewis                    11 Sidney                         49-02.50

TEAM
1.    Elkhorn South    59.500
2.    Scottsbluff           55.000
3.    McCook                51.000
4.    Alliance                43.000
26.    Gering                 8.000
28.    Sidney                 8.000