SISTER JOINS BROTHER IN CSC INDOOR TRACK RECORD BOOK

Posted 2 years ago

By John Axtell

Kaelie Jelden

Kaelie Jelden

CHADRON –      The Chadron State track team had another strong performance Friday in their Alumni Twighlight meet at the Nelson Physical Activity Center, posting 6 provisional qualifying marks for the D-II indoor national meeting and one school record.

The record came in the women’s pole vault, where senior Kaelie Jelden cleared 11-7-3/4 to break Megan Harrell’s 2-year old mark by 3/4.”

Jelden set the women’s outdoor record of 11-9 ¼ last season, and her brother Kolten…who transfer to CSC this year after completing an engineering degree at South Dakota School of Mines…set the Eagles’ men’s indoor pole vault mark last week at 15-7. He won the event again Friday.

Junior Alyssa Norton had career best marks while winning both the shot put at 46-6 and the 20-pound weight throw at 53-¾. Both are provisional qualifying marks, as were the winning marks

Kolten Jelden

Kolten Jelden

by 3 CSC men…Alex Graham in the 60 meters, Dean Francis in the 200, and Charith Kapukotuwa in the 35-pound weight throw.

Senior Trae Patch swept the women’s 60 and 200-meters, with the Lady Eagles getting victories as well from Meagan Nahrwold in the 400, Shelby Guy in the 800, and Chelsea Murray in the 60-meter high hurdles.

Other winners for the men were Phil Rivera, 400; Domingo Torres, mile; Donnie Butler, long jump; and the 4×400 relay team of Rivera, Xavier Kvistad, Frederick Culp, and Gavan Archibald.

Trisha Koch of Black Hills State was a triple winner…taking the long jump and high jump while anchoring the Yellow Jackets victorious 4×400 relay.  Her teammate, Shelby Tollefson, won the triple jump, and Myrissa Clark of Gillette College won the 5000.

Two members of the South Dakota Mines men’s teams were winners as Taylor Buse captured the 800 and Everett Thomas the 5000. The lone man from Black Hill State to finish first was Jacob Wilson in the high jump.

Three Chadron State athletes who are redshirting this winter competed unattached and won events.  Karl McFarlane captured both the men’s 60-meter hurdles and the triple jump, Cody Hunt won the men’s shot put and Ashley Riesen won the women’s mile mile.

The top six in each event are:
Women’s Events
60 –1, Trae Patch, CSC, 8.04; 2, Nikki Glasson, CSC, 8.38; 3, Megan Sandmeier, BHSU, 8.44; 4, Shelby Tollefson, BHSU, 8.64; 5, Paige Follet, BHSU, 8.92; 6, Tavia Loberg, BHSU, 8.98.
200—1, Trae Patch, CSC, 26.67; 2, Kelli Anderson, BHSU, 26.80; 3, ChyAnna Esau, BHSU, 27.11; 4, Anna Haneline, SDM, 27.36; 5, Meagan Nahrwold, CSC, 27.57; 6, Nikki Glasson, CSC, 28.17.
400—1, Meagan Nahrwold, CSC, 1:00.76; 2, Kristin Rath, BHSU, 1:02.18; 3, Michaela Odenbaugh, CSC, 1:02.68; 4, Anna Haneline, SDM, 1:03.24; 5, Brielle Davis, GC, 1:03.34; 6, Alexis Godeke, SDM., 1:03.86.
800—1, Shelby Guy, CSC, 2:29.27; 2, Miranda Karn, CSC, 2:32.23; 3, Courtney Gross, BHSU, 2:33.85; 4, Teren Hanson, CSC, 2:34.94; 5, Kayla Morisette, SDM, 2:35.21; 6, Becca Ellis, BHSU, 2:35.40.
Mile—1, Ashley Riesen, CSC-unatt, 5:21.40; 2, Mikala Diggs, GC, 5:21.73; 3, Rebecca Volf, CSC, 5:44.69; 4, Anna Yanchek, BHSU, 5:50.11; 5, Erioca Gajda, BHSU, 5:56.41; 6, Sierra Miles, BHSU, 5:57.84.
5000—1, Myrissa Clark, GC, 19:50.96; 2, Reanna Jereb, GC, 20:14.38; 3, Jayme Nunes, CSC, 20:40.80; 4, Shaylee White, GC, 20:46.75; 5, Maria White, GC, 21:11.17; 6, Brittanee Wood, SDM, 22:53.82.
60 hurdles—1, Chelsea Murray, CSC, 9.52; 2, Paige Follet, BHSU, 9.83; 3, Trisha Koch, BHSU, 10:03; 4, Rachel Hellekson, BHSU, 10.78.
4×400 relay—1, Black Hills State (Anna Yancek, Kristin Rath, Abbi Klyaic, Trisha Koch), 4:07.33; 2, Chadron State A, 4:07.82; 3, Chadron State B, 4:23.98.
Shot put—1, Alyssa Norton, CSC, 46-6; 2, Cyndi Thomas, CSC, 43-3 ¾; 3, Mel Herl, CSC, 40-7; 4, Avery Allen, BHSU, 40-6; 5, Jamie Bair, CSC, 36-6 ½; 6, McKenzie Butcher, SDM, 33-8 ¾.
20-pound weight throw—1, Alyssa Norton, CSC, 53- ¾; 2, Mel Herl, CSC, 49-8 ½; 3, Cyndi Thomas, CSC, 46-2 ½; 4, McKenzie Butcher, SDM, 45- ½; 5, Haley Dunn, SDM, 44-6; 6, Cori Christensen, SDM, 41-8 ¾.
Long jump—1. Trisha Koch, BHSU, 16-7 ¼; 2, Aria Hughes, CSC, 16-1; 3, Anna Hanelin, SDM, 16- ¼; 4, Kasey Robson, BHSU, 15-11 ¾; 5, Liz Ellicott, CSC, 15- ¾; 6, Chelsea Murray, CSC, 14-11 ½.
Triple jump—1, Shelby Tollefson, BHSU, 35-8; 2, Aria Hughes, CSC, 34- ¼; 3, Liz Ellicott, CSC, 33-3.
High jump—1, Trisha Koch, BHSU, 5-1 ¾; 2, Paige Follet, BHSU, 4-11 ¾.
Pole vault—1, Kaelie Jelden, CSC, 11-7 ¾ (school record); 2, Josey Pehringer, CSC, 10-6; 3, Kali Blevins, CSC, 9-6 ¼; 4, Leah Uhler, CSC, 9- ¼; 5, Erin Krause, CSC, 9-0.
Men’s Results
60—1, Alex Graham, CSC, 6.88; 2, Cody Roberts, CSC, 7.08; 3, Brandon Segelke, CSC, 7,13; 4, Nate Ross, unatt, 7.23; 5, Jonathon Grace, BHSU, 7.25; 6, Trelan Taylor, unatt, 7.28.
200—1, Dean Francis, CSC, 22.89; 2, Brandon Segelke, CSC, 22.91; 3, Alex Graham, CSC, 23.08; 4, Cody Roberts, CSC, 23.47; 5, Maurcel Gaines-Banister, BHSU, 23.65; 6, Trent Baldwin, BHSU, 23.68.
400—1, Phil Rivera, CSC, 50.77; 2, Xavier Kvistad, CSC, 51.34; 3, Fred Culp, CSC, 51.56; 4, Gavan Archibald, CSC, 52.47; 5, Taylor Heaps, SDM, 52.95; 6, Justin Bergeson, BHSU, 52.96,
800—1, Taylor Buse, SDM, 2:00.40; 2, Alex Johnson, CSC, 2:01.90; 3, Dyson Lends His Horse, BHSU, 2:02.28; 4, Mark Wilcox, BHSU, 2:04.92; 5, Doug Harris, CSC, 2:06.43; 6, Gage McSpadden, BHSU, 2:06.43.
Mile—1, Domingo Torres, CSC, 4:32.38; 2, Gage McSpadden, BHSU, 4:36.10; 3, Seth Ulvestad, BHSU,  4:36.90; 4, Tyler Nack, SDM, 4:40.57; 5, Erich Hahn, SDM, 4:54.21; 6, Bret Penning, GC, 4:58.28.
5000—1, Everett Thomas, SDM, 16:18.25; 2, Cole Jolovich, SDM, 16:32. 45; 3, Brett Bilitz, SCM, 16:38.24; 4, Dylan Stansbury, CSC-unatt, 17:17.90; 5, Bryce Parmely, GC, 17:26.62; 6, Charles Biberg, SDM, 18:15.62.
60 hurdles—1, Karl McFarlane, CSC-unatt, 8.21; 2, Matt Mathiason, CSC, 9.62; 3, Greg Rodriguez, CSC, 8.71; 4, Eric Chilson, BHSU, 9.06; 5, Hunter Dittbenner, CSC, 9.11; 6, Seth Brotherton, SDM, 9.20.
4×100 relay—1, Chadron State (Xavier Kvistad, Fred Culp, Gavan Archibald, Phil Rivera), 3:34.13; 2, Chadron State B, 3:30.31; 3, Black Hills State, 3:34.35.
Shot put—1, Cody Hunt, CSC-unat, 57-9 ¾; 2, Charith Kapukotuwa, CSC, 52-7 ¾; 3, Daniel Sotelo, CSC, 48-4 ½; 4, Jacob Johnson, BHSU, 48- ½; 5, Brian Freed, SDM, 47-11 ¾; 6, Kyle McCarthy, CSC, 47-7 ¾.
35-pound weight throw—1, Charith Kapukotuwa, CSC, 57-2 ¼; 2, Brian Freed, SDM, 55-4 ¾; 3, Kyle McCarthy, CSC, 51-2 ¾; 4, Jacob Johnson, BHSU, 49-9; 5, Tanner Rein, CSC, 48-7 ¼; 6, Miguel Flores, SDM, 47-1 ¾.
Long jump—1, Donnie Butler, CSC, 22-0 ¼; 2, Greg Rodriguez, CSC, 21-10 ¼; 3, Jonathon Grace, BHSU , 21-6 ¾; 4-5, Jacob Brunette, CSC, and Barrett Browne, CSC, 20- 3 ¾; 6, Alex Anderson, BHSU, 20-1 ½.
Triple jump—1, Karl McFarlane, CSC-unatt, 44-9; 2, Donnie Butler, CSC, 41-8 ½; 3, Seth Brotherton, SDM, 41-8 ½; 4, Barrett Browne, CSC, 39-7 ¾; 5, Jacob Brunette, CSC, 37-2  ¼.
High jump—1, Jacob Wilson, BHSU, 6-4 ¼; 2, Zerek Jones, CSC, 6-2 ¼; 3, Jonathan Grace, BHSU, 6- ¼ ; 4, Hunter Dittbenner, CSC, 5-8 ½.
Pole vault—1, Kolten Jelden, CSC, 15-¼; 2, Sean Munger, CSC, 12-6 ¾; 3, Hunter Dittbenner, 11-7.