GORDON-RUSHVILLE SPEECH INVITATIONAL RESULTS

Posted 1 year ago

By Brad Moore

speech & debateOn Saturday January 26th, Gordon-Rushville hosted a speech invitational here are the full results:

Duet – 6th – Kendall Uhrich/Tanner Baird, Gering; 5th – Nathaniel Goodloe/James Parker, Ainsworth; 4th – Tristan Moore/Terran Honerkamp, Chadron; 3rd – Andrew Cook/Megan Brady, Gering; 2nd – Jenna Longmore/Johnathon Boyd, Gering; 1st – Michael Barth/James Neeley, Gordon-Rushville

Humorous – 6th – Keagan Heilbrun, Gering; Kendall Uhrich, Gering; 4th – Megan Brady, Gering; 3rd – Shelby Andersen, Gordon-Rushville; 2nd – Caleb Hayden, Gering; 1st – Andrew Delcamp, Gering

Extemporaneous – 6th – Andrew Cook, Gering; 5th – Caston Stack, Chadron; 4th – Aaron Gaswick, Chadron; 3rd – Samuel Eastman, Gering; 2nd – Logan Lembke, Chadron; 1st – James Neeley, Gordon-Rushville

Informative – 6th – Kristen Fellhoelter, Bridgeport; 5th – Kassidy Linabery, Valentine; 4th – Bethany Baker, Alliance; 3rd – Kimberly Hernandez, Scottsbluff;  2nd – Courtney Hunsaker,Kimball; 1st – Jenna Longmore, Gering

Poetry – 6th – Maegan Coffman, Scottsbluff; 5th – Connor Zimmer, Bridgeport; 4th – Miranda Cherry, Valentine; 3rd – Caleb Wyre, Gering; 2nd – Allie Baird, Gering; 1st – Shelby Andersen, Gordon-Rushville

Serious – 6th – Miriam Ramirez, Bridgeport; 5th – Flor Acosta, Alliance; 4th – Rachel Johnson, Gordon-Rushville; 3rd – David Strang, Alliance; 2nd – Allie Baird, Gering; 1st – Roger Bunnell, Alliance

OID – 6th – Hansen & Company, Hemingford; 5th – Hillbilly Housewives, Chadron; 4th – Delcamp & Company, Gering; 3rd – Uhrich & Company, Gering; 2nd – Wicked, Chadron; 1st – The Merchandise King, Chandron

Entertainment – 6th – Katie Brown, Ainsworth; 5th – Sara Ginkens, Gordon-Rushville; 4th – James Neeley, Gordon-Rushville; 3rd – Miriam Ramirez, Bridgeport; 2nd – Gavin Hovseth, Gering; 1st – Kaitlyn Kryzynowski, Gering

Persuasive – 6th – Taylor Rempp, Sioux County; 5th – Hayes Chohon, Ainsworth; 4th – Isabel Wolf, Gering; 3rd – Shelby Andersen, Gordon-Rushville; 2nd – Samuel Eastman, Gering; 1st – Kyle Upp, Gering

Sweepstakes:

A-B Schools – Gering – 83; Chadron – 27; Alliance – 15; Scottsbluff – 5; Valentine – 5; Mitchell – 0

C-D Schools – Gordon-Rushville – 34; Bridgeport – 8 Ainsworth – 5; Kimball – 5; Hemingford – 1; Sioux County – 1; Crawford – 0; Morrill – 0

1st place C-D was awarded to Bridgeport and 2nd place to Ainsworth because they had more finalists than Kimball.  (The G-R speech students voted to give the plaque to their guests.)